Właśnie ukazał się drugi numer "Czasu Górnośląskiego", a w nim wiele ciekawych artykułów. Co znajduje się w najnowszym numerze "Czasu Górnośląskiego" - znajdziesz >>TU<<. Możesz również pobrać "Czas Górnośląski w formacie pdf klikając >>TU<<.

Poniżej zamieszczamy editorial Krzysztofa Mikuły.


Finansowanie – to słowo klucz, które pojawia się co chwilę, gdy przeglądam artykuły przygotowane do aktualnego numeru Czasu Górnośląskiego

Na początek finansowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw naszego regionu, które mogą skorzystać z instrumentów wsparcia Funduszu Górnośląskiego – to projekt „Fundusz na start" oraz Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego – to poręczenia. Dzięki tym działaniom ulega niwelowaniu ważna bariera wzrostu MŚP, jaką jest brak możliwości dostępu do kapitału.

Z kolei samorząd terytorialny, przy finansowaniu swoich projektów inwestycyjnych, może liczyć na kredytowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Od wielu lat polskie miasta i gminy korzystają z atrakcyjnych kredytów EBI. Jednakże ta sytuacja może ulec zmianie w niedalekiej przyszłości, na co – patrząc i z daleka i z bliska, czyli z Brukseli, zwraca uwagę Witold Naturski.

Gdy samorządy mają już zapewnione finansowanie projektów – wydają te środki zgodnie z prawem zamówień publicznych – dlatego też kolejnym tematem kojarzącym się mocno z finansowaniem jest właśnie system zamówień publicznych. Najważniejsze zmiany w ustawie, które uwzględniają aktualne wyzwania gospodarcze, opisują dr Mirosław Pawełczyk i Bartłomiej Pikiewicz.

O kryzysie finansowym napisano już chyba prawie wszystko. Prawie, bo dr Marian Ber ujął ten temat z ciekawej strony, pytając przewrotnie, czy nie napisać od nowa podręczników do ekonomii, czy nie zmienić formuły liczenia PKB – jak to ma miejsce we Francji. Polecamy jego rozważania pt. „Czy ekonomia zawiodła? – Czyli w poszukiwaniu nowej drogi".

Finanse są nieodzownie związane z ryzykiem. Jak duże ono jest wiedzą najlepiej ci, którzy zarządzają i na co dzień podejmują decyzje biznesowe. O tym, jak zmniejszyć to ryzyko, a właściwie ograniczyć negatywne skutki błędnej decyzji, pisze Andrzej Wiener w artykule o ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności członków władz spółki kapitałowej.

Kończę, przywołując fragment jednego z artykułów z bieżącego numeru: „rynek to droga dwukierunkowa i warto o tym pamiętać".

W imieniu Redakcji życzę przyjemnej lektury.

Krzysztof Mikuła, redaktor naczelny.

 

Poprawiony (poniedziałek, 29 marca 2010 19:31)